Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 marca 2024 r.
14:40

Mój powiat, moje miasto. Zapraszamy na kongres samorządowy

Autor: Zdjęcie autora oprac. RAD
0 A A

Za trzy tygodnie w wyborach zdecydujemy o przyszłości naszych małych ojczyzn. A już piątek będziemy rozmawiać o tym, dlaczego samorząd jest tak ważny i jak się zmienił w ciągu 25 lat od reformy administracyjnej w 1999 roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku świętujemy 25 lat samorządu w Polsce.

– Samorząd zmienił się w tym sensie, że samorządowcy zdają sobie sprawę z tego, jak mogą wpłynąć na otoczenie. To była na pewno jedna z najważniejszych reform – tłumaczy dr hab. Robert Szwed, kierownik Katedry Kultury Medialnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Zgodnie z zasadą pomocniczości to znaczy taką, że na tym poziomie lokalnym mieszkańcy i samorządowcy najlepiej wiedzą, jak wydawać te pieniądze i dzięki temu na przykład decyzje o tym, że należy zbudować jakieś lokalne przedszkole albo właśnie plac zabaw, podejmowane są przez samorządy.

Reforma administracyjna Polski zmieniła podział administracyjny naszego kraju. Jej głównym skutkiem było wprowadzenie trójstopniowej struktury podziału terytorialnego oraz utworzenie instytucji samorządu terytorialnego w powiatach i województwach. Weszła w życie 1 stycznia 1999 roku i stanowiła jedną z czterech reform rządu Jerzego Buzka.

Minione cztery lata to był niezwykle trudny okres: pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja. Jak te wydarzenia wpłynęły na samorząd?

– Myślę, że gdyby każdy z nas spojrzał na swoje plany z 2019 roku, tuż przed wybuchem pandemii, z dzisiejszej perspektywy, byłby zaskoczony, jak bardzo Covid wpłynął na naszą rzeczywistość i jak wiele naszych planów nie udało się przez to zrealizować, bo nagle zmieniły się priorytety – komentuje Krzysztof żuk, prezydent Lublina. – Dla Lublina takim priorytetem w czasie Covid stało się zaopiekowanie się wszystkimi mieszkankami i mieszkańcami, którzy potrzebowali pomocy. Przypomnę, że mieliśmy do czynienia z izolacją osób chorych, w tym osób mieszkających samotnie, którym trzeba było dostarczyć podstawowe produkty, podobnie jak osobom starszym, obawiającym się wychodzenia z domu. Wdrożyliśmy cały, kosztowny system skutecznej pomocy. Mieliśmy także do czynienia z ograniczeniem działalności przedsiębiorstw, instytucji i placówek, co wymagało od miasta wdrożenia działań pomocowych w postaci obniżania podatków i opłat. Chwilę później kolejnym takim ciosem stała się wojna i kryzys uchodźczy, z którym nasze miasto mierzyło się bardzo mocno. Stanęliśmy na wysokości zadania, ale również wielkim kosztem.

O samej reformie, o jej skutkach i wreszcie o wyzwaniach stojących przed polskim samorządem i samorządowcami, będą rozmawiać uczestnicy kongresu Mój powiat, moje miasto.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery panele. Nie zabraknie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, lokalnych polityków, ekspertów, a przede wszystkim: samych samorządowców.

To doskonała okazja do spojrzenia na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość polskiego samorządu z innej perspektywy.

Rządy się zmieniają, a są te same wyzwania: zbyt dużo zadań zrzucanych jest na samorządy, a system finansów publicznych nie pokrywa ich kosztów należycie. Na pewno wszyscy też narzekają na nadmiar prawa. Ja obserwowałem przez wszystkie kadencje jak rosła sprawozdawczość. Teraz my w zasadzie niektóre rzeczy, to co miesiąc raportujemy. Ciągle nas zasypują kolejnymi rozwiązaniami i przepisami. Później okazuje się, że te wszystkie segmenty prawne są niezsynchronizowane. Tak nie powinno być – dodaje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika z 25-letnim stażem.

Kongres Mój powiat, moje miasto rozpocznie się 22 marca o godzinie 10.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich samorządowców. Prosimy o potwierdzenie przybycia pod numerem 691 770 019

O 11.15 rozpocznie się I panel „Współpraca na linii samorządy – rząd”

Godzina 12 to początek II panelu: „20 lat w Unii Europejskiej, podsumowanie wykorzystania środków unijnych oraz programy wsparcia dla samorządów na najbliższe lata” (Anna Brzyska, szefowa Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi, Urząd Marszałkowski)

III panel, zaplanowany kwadrans przed 13 to „25 lat samorządów w Polsce: Osiągnięcia, Wyzwania i Perspektywy (dr Elżbieta Szulc UMCS)

O 13.30 rozpocznie się ostatni panel: „Demokracja Cyfrowa: Wykorzystanie AI w Procesach Partycypacyjnych” (Janusz Jabłoński, Prezes Zarządu berm.pl)

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo na portalu www.dziennikwschodni.pl i YouTube

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka Arka Chełm na nowego libero

Bogdanka Arka Chełm na nowego libero

Bartosz Fijałek został libero Bogdanki Arki Chełm. Nowy nabytek chełmskiego klubu 30 sierpnia skończy 21 lat. To obiecujący siatkarz, który mierzy 177 cm wzrostu. Trzy ostatnie sezony występował w drużynie BBTS Bielsko-Biała.

Stylowe baby shower – jak zaplanować dzień pełen wzruszeń?

Stylowe baby shower – jak zaplanować dzień pełen wzruszeń?

Jeżeli wyobrażasz sobie dzień, w którym wszystkie spojrzenia i uśmiechy są skierowane na przyszłą mamę, otoczoną przez bliskie sercu osoby, a atmosfera jest naszpikowana pozytywną energią i drobiną elegancji, to bez wątpienia myślisz o baby shower.

Pożar pod Krasnobrodem. Ogień strawił wszystko
galeria

Pożar pod Krasnobrodem. Ogień strawił wszystko

Strażacy ugasili ogień. Zapobiegli jego rozprzestrzenianiu, ale tego, co znajdowało się w garażu objętym pożarem, nie zdołali uratować.

Dawid Oleszko
Dzień Wschodzi
film

Ekstremalna wyprawa górska dla Hospicjum im. Małego Księcia

Wschodzące słońce, poranny śpiew ptaków i ścieżki górskie. W takich okolicznościach przyrody rozpoczyna swoją wyjątkową wędrówkę Dawid Oleszko, który postanowił przejść pieszo 1600 km przez polskie góry, aby zebrać fundusze na Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Ta niesamowita wyprawa to nie tylko test wytrzymałości i determinacji, ale także szansa na pomoc najbardziej potrzebującym.

Karol Kalita sezon 23/24 zakończył z dorobkiem 20 goli

Mocny transfer Stali Kraśnik na otwarcie letniego okienka

To się nazywa porządnie wzmocnienie. Stal Kraśnik w poniedziałkowy wieczór przedstawiła pierwszego piłkarza, który w lecie zasili drużynę niebiesko-żółtych. W zespole Kamila Witkowskiego będzie występował Karol Kalita, ostatnio zawodnik KS Cisowianka Drzewce i czołowy snajper Hummel IV ligi

Burze i upały. IMGW ostrzega

Burze i upały. IMGW ostrzega

Nawet 32 stopnie Celsjusza i burze z silnymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa.

Mateusz Stryjewski po półrocznym pobycie w Avii wraca do Podbeskidzia

Avia Świdnik pożegnała się z… ośmioma piłkarzami, wkrótce nowy trener?

Szykuje się prawdziwa rewolucja w drużynie Avii Świdnik. Po pięciu latach z ekipy żółto-niebieskich odszedł trener Łukasz Mierzejewski, z klubem żegna się także prezes Radosław Szczerba. A teraz przyszła kolej na piłkarzy. Trzecioligowiec na razie podziękował ośmiu zawodnikom. Większość nazwisk, które można wpisać w rubryce ubyli na pewno nikogo nie zaskakuje.

Wyposażenie kuchni dla uczniów to nagroda dla puławskiego "Chemika" zdobyta w ramach powiatowego konkursu szkolnych budżetów obywatelskich

Powstały szkolne "strefy relaksu". Nagrody rozdane

Do szkół powiatu puławskiego trafiły nagrody w ramach zakończonego już konkursu "Ty decydujesz". O tym, co należy kupić, podczas głosowań decydowały szkolne społeczności. Młodzież najczęściej stawiała na relaks, sport i rekreację.

Ngolo Kante i jego koledzy wygrali z Austrią, ale mówiąc łagodnie nie zachwycili gra swoich kibiców

Euro 2024. Francja zrobiła swoje. W piątek Polacy zagrają "mecz o wszystko" z Austrią

W drugim meczu grupy D reprezentacja Austrii zagrała bardzo twardo przeciwko Francji, ale nie sprawiła niespodzianki. „Trójkolorowi” wygrali jednak tylko 1:0, a trzy punkty dopisali sobie dzięki bramce samobójczej rywali

Książki ze zbiorów KUL na liście UNESCO
galeria

Książki ze zbiorów KUL na liście UNESCO

Dzienniki znanego lekarza i społecznika, znajdujące się w zbiorach biblioteki KUL znajdą się na Liście Krajowej Pamięci Świata UNESCO.

Romelu Lukaku w drugiej połowie meczu ze Słowacją dwa razy wpakował piłkę do bramki. Żaden z goli nie został jednak uznany

Poniedziałek niespodzianek na Euro 2024. Belgia i Ukraina bez punktów!

Takich wyników w grupie E nie spodziewał się chyba nikt. Reprezentacja Rumunii okazała się bezlitosna dla Ukrainy, a w drugim meczu Belgowie przegrali minimalnie ze Słowacją

Fynn McCarthy to nowy środkowy ekipy z Lublina

Kanadyjczyk wzmocnił Bogdankę LUK Lublin

Kanadyjczyk Fynn McCarthy został nowym środkowym Bogdanki LUK Lublin. 25-letni siatkarz gra w Europie od 2018 roku, kiedy trafił do francuskiego klubu Montpellier UC. Występował w nim dwa sezony.

Popisy 22-latka zarejestrowała kamera miejska

Młodzi recydywiści na drogach. Posypały się mandaty i punkty karne

6700 zł i 5000 zł – tyle kosztuje brak rozwagi za kółkiem. Policja apeluje o ostrożność.

Mocne zakończenie sezonu w Zgrzycie
21 czerwca 2024, 20:30

Mocne zakończenie sezonu w Zgrzycie

W najbliższy piątek odbędzie się ostatni koncert w Fabryce Kultury Zgrzyt przed wakacyjną przerwą. Na zakończenie koncertowej wiosny zagrają: Mujeres Podridas, Scum Trail oraz Only Mess.

Inspirujące autobiografie: najbardziej znane biografie sławnych ludzi warte przeczytania

Inspirujące autobiografie: najbardziej znane biografie sławnych ludzi warte przeczytania

Sięganie po autobiografie to doskonały sposób na poznanie historii i doświadczeń fascynujących osób, które odcisnęły swój ślad w świecie. Takie książki oferują nam nie tylko wgląd w życie sławnych ludzi, ale również inspirują oraz motywują do własnego działania. Oto kilka znanych tytułów, które warto przeczytać. Czy znacie te inspirujące autobiografie? Jeśli nie – czas to nadrobić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium